Életünk során különböző állomásokhoz érkezünk, melyek hol „muslicákat”, hol remek lehetőségeket rejtenek. Kielemzésükkel megbújó kincseket fedezhetünk fel…
A bejegyzésemet eredményező segítő beszélgetésünk során az egyik munkalappal dolgoztunk. A letölthető önismereti anyagok között található Életút munkalap nyújtott segítséget ügyfelemnek abban, hogy könnyebbé váljon rálátni élete meghatározó állomásaira.
Beszélgetésünk során arra kértem kliensemet, hogy gondolja végig és jelölje be azokat az életeseményeket, melyek számára valamilyen módon meghatározóak, jelentősek voltak. Ebben a gyakorlatban egyaránt fontos kitérni a pozitív és a negatív szituációkra is. A feladatlapon százalékos arányban kell megadni az átélt élmény, pillanat hatását. Tehát, hogy mekkora mértékben volt kellemes (pl.76%) vagy lehúzó a szituáció (pl.35%).
A megjelölt állomások kapcsán többek között átbeszéltük azt, hogy ügyfelem számára mi volt döntő az adott eseményben, ki vagy kik voltak azok a személyek, akik hatottak rá, milyen képességgel rendelkezett akkor. Illetve érintettünk még pár izgalmas szempontot. 😉
A gyakorlat során ügyfelem meglátta, hogy nem abban a középiskolában tanult, ami szimpatikus volt számára, hanem abban, amit az édesanyja választott. Felismerte, hogy családjában nem volt tere az ő vágyainak középiskolás korában. Az állomások elemzése során azt is észre vette, hogy édesanyja akarata érvényesült a párkapcsolati életében is. A „boldogító igent” egy olyan férfinak mondta ki, aki nem passzolt hozzá. Ügyfelem elmondása szerint már az esküvőjükön volt benne kétely és bizonytalanság, hogy biztosan összekössék-e az életüket? Azonban édesanyja meggyőzte, hogy a vőlegény jó választás. Ő pedig nem mondott neki ellent, nem hallgatott a saját, belső érzéseire.
Ebbe a bizonytalanságon alapuló érzelmi klímába érkeztek meg gyermekeik, amit ügyfelem nehezen tud elfogadni.
Az önvizsgálati folyamat eredménye kliensem szerint az lett, hogy meglátta édesanyja működési stílusát, amit jelenleg is érzékel, mivel az semmit sem változott. A segítő beszélgetést követően viszont meglátta, képes határok közé terelni az édesanyját, hogy szabadabban élhesse az egyedülálló anyukák életét. Azokkal a készségekkel és képeségekkel együtt, amiket korábban használt, de a konfliktusos kapcsolata miatt elnyomott magában.
Mi kell ehhez a gyakorlathoz?
Belső bátorság! Bátorságra van szükség ahhoz, hogy szembe tudj nézni… tovább megyek… hogy el tudd fogadni azt, hogy bizonyos életesemények és döntések eredménye az a helyzet, amiben vagy!
Képzéseim során én is megcsináltam ezt a gyakorlatot és személyes véleményem szerint van haszna annak, hogy megálljunk és végig gondoljuk életünk történéseit! Az elemzésem során megláttam azt is, hogy mi volt pozitív a negatívabb állomásokban.
Amennyiben szeretnéd, az alábbi linkre kattintva tudod letölteni, aztán pedig kitölteni a munkalapot. 🙂
Ha kérdésed van, vagy szívesen átbeszélnéd velem a feladatot, bátran keress elérhetőségeim valamelyikén! Vagy gyere el egy számodra szimpatikus csoportfoglalkozásra. 🙂
Bejegyzés kelt: 2020.03.10.
Képek forrása:
pixabay.com és saját szerkesztés
0 hozzászólás