Segítő beszélgetése során is tudunk olyan mélységeket érinteni, mint az OH-kártyákkal. Ügyfelemmel a tranzakcióanalízis témájában merültünk el.
Röviden a tranzakcióanalízisről
Eric Berne pszichiáter, az 1960-as években dolgozta ki a tranzakcióanalízis személyiségmodelljének alapját, az én-állapotok elméletét. Kutatása emberi viselkedések pontos megfigyelésen alapszik.
Felismerte, hogy bizonyos helyzetekben a felnőtt is tud gyermeki állapotból viselkedni, vagy megnyilvánulhat szülőként is, attól függően, hogy épp milyen ingerek érik, vagy a helyzet mit kíván meg.
Berne a három én-állapot modelljét strukturális modellnek nevezte el, melyet az alábbi kép ábrázol:
Elmélete szerint a három énállapot egyenként is gondolatokból, tettekből és érzésekből álló saját egységet alkotnak. Vagyis amikor a gyermeki-én állapot működik, másképp gondolkozunk, érzünk és más dolgokat teszünk, mint amikor a szülői-énből vagy a felnőtt-énből viselkedünk. Leírása alapján külső szemlélőként könnyedén megfigyelhető, hogy ismerősünknek melyik énállapota aktív.
A szülői-én egyik alapköve 1 éves kor körül kezd kifejlődni. A felfedező viselkedése miatt kívülről, a szülőeitől kapja az irányítást annak érdekében, hogy ne essen baja és a lakás tárgyai is megússzák a kalandokat. A külső kontroll alapozza meg az „irányító-szabályozó szülői-ént”. Az énállapot kialakulása ésszerű önkontrollt hoz létre, ami oda vezet, hogy a gyermek lassacskán egyre több felelősséget lesz képes vállalni a saját biztonságáért.
A szülői-én kialakulásának folyamatában nem csak értelmes parancsokat és tiltásokat sajátítunk el, hanem olyanokat is, amelyek kevésbé segítik a gyermeki jólétet. Ezek az üzenetek, melyeket a szülők általában tudattalanul közvetítenek gyermekeiknek , képezik az alapját annak, amit a tranzakcióanalízis „sorskönyvnek” nevez. A „sorskönyv” Berne elmélete szerint az élet forgatókönyve. Korlátozza az embert a viselkedésével kapcsolatos szabad döntésében, mivel a benne szereplő parancsok és tiltások szerint kell cselekednie.
Én-állapotok jellemzése
A fenti képen látható az énállapotok funkcionális modellje, mely szerint az egyes énállapotok további énállapotrészre bonthatók.
Szülői-én:
- Kritikus Szülői-én:
– meghatározza, mi a helyes és mi a helytelen
– megszabja mit lehet tenni és mit nem
- Gondoskodó Szülői-én:
– óv, félt és segítséget nyújt
– gondoskodik a másikról, támogatja őt
Felnőtt-én:
– logikusan gondolkodik és tárgyilagosan viselkedik
– információkat vesz fel és ad tovább
– összefüggéseket elemez, ért meg
Gyermeki-én:
- Alkalmazkodó Gyermeki-én:
– nevelt viselkedési mintákat testesít meg
– társadalmi elvárásoknak való megfelelés, szabálykövetés
- Lázadó Gyermeki-én:
– a külvilág ellen lázad
– nem akar megfelelni az elvárásoknak
- Szabad Gyermeki-én:
– könnyedén, kedve szerint él
– szabadon kifejezi érzelmeit
– kizárólag a saját kívánságai és szükségletei felé fordul
Tény, hogy minden én-állapotra szükség van ahhoz, hogy megfelelően reagáljunk a különféle élethelyzetekre. A probléma abból adódhat, amikor nem helyesen választjuk meg őket. Illetve mindenféle túlzás, ami túl sok vagy túl kevés egy-egy én-állapot kapcsán, az negatív következményeket idézhet elő.
A gyakorlati felfedezésekről
Berne elmélete mentén vizsgáltuk meg ügyfelem házastársával való kapcsolatát. Az önismereti munka során az Én-állapot profil munkalapot használtuk. Többek között azért preferálom a feladatlapok alkalmazását, mert láthatóvá teszik a tényeket. Ebben az esetben azt, hogyan alakulnak ügyfelem különböző én-állapotai.
Nem a munkalapon feltüntetett szempontok alapján vizsgálódtunk, ezért kliensem az általában vett és a feleségével megélt minőségeit jelölte. A gyakorlat eredménye kézzel foghatóvá tette számára, hogy dolgoznia kell Lázadó gyermeki énjének erősítésén. Az Alkalmazkodó minőségét pedig célszerű lesz mérsékelnie, amikor a házastársával lép kapcsolatba. Sikerült megfogalmaznia önmagának, hogy bátrabban képviselje az érdekeit, ha a helyzet úgy kívánja.
Beszélgetésünk során kielemeztük még azt is, hogy a gyermekeivel való interakciójában hogyan alakulnak én-állapotai.
A bennünk rejlő különböző Én-részekből való megnyilvánulás alakítását célzó folyamat nem megy egyik napról a másikra! Idő kell ahhoz, hogy a felismerésekből a mindennapi élet szintjén is tapintható eredmény születhessen.
Ha ennél személyesebb megoldást szeretnél, gyere el a stúdiómba, vagy keress meg online.
A beszélgetés során használt feladatlap elérhető az önfejlesztő anyagok oldalról, illetve az alábbi linkre kattintva:
Bátran töltsd ki és vágj bele az önelemzésbe aszerint a szempontok szerint, amiket aktuálisan fontosnak tartasz. 🙂
Bejegyzés kelt: 2020.08.11.
Kép és ikon forrása:
www.freepik.com, OH-kártya, és saját szerkesztés.
0 hozzászólás