A cikkben a válás témáját járom körbe. Leginkább arra fókuszálok, hogy olyan technikákat és lehetőségeket ismertessek, amik szülőknek és gyerekeknek is támaszt nyújthatnak ebben a feszült és fájdalmas helyzetben. A cikk végén egy 4 oldalas letölthető anyagot találsz, amiben támogató megerősítéseket, a gyereknek mondható mondatokat és azok magyarázatát találod.
A szülők szemüvegén keresztül
Egy kapcsolat befejezése mindig megviseli a feleket. Egy házasság felbontása pedig – különösen, ha gyermek, gyermekek is érintettek – még nagyobb vívódást, mérlegelendő kérdést jelent.
Szakmai utam folyamán sokféle különválást láttam már. Tisztelet a kivételnek a következő leírás miatt! Úgy láttam, hogy ilyenkor a felek különféle szerepekben tűnnek fel. Megjelennek a különféle megnyilvánulások minőségei:
- a büszke minőség, aki ragaszkodik a saját igazához és nem enged.
- a bosszúálló minőség, aki bármit és bárkit felhasznál, hogy elérje a célját (azaz a megbüntetést).
- a leigázott minőség, aki tehetetlennek érzi magát, mert a körülményei túlnőttek rajta, és a gyerek érdekében inkább enged.
- a harcos minőség, aki úgy érzi, a másik szülő nem kompetens és a végtelenségig pereskedik, végrehajtat és reméli, eléri a célját.
- az anyagias, akinek a megnyilvánulásaiból az tűnik ki, hogy plusszosan akar kijönni a helyzetből és más nem érdekli.
- a vádló minőség, aki kígyót-békát kiabál a másikra, nem törődve azzal, hogy mit okoz ezzel a gyereknek, a másik félnek, vagy önmagának.
- és a megegyező minőség is elő-elő tűnik, aki az élethelyzetéhez képest higgadtan tud kommunikálni és a megoldásra fókuszál.
Tény, hogy egy válás annyira sok intéznivalóval jár, hogy sokszor nem kerül fókuszba egy fontos eleme. A válás egyben veszteségélmény is, mély veszteségélmény, aminek a kezelésére ebben a felgyorsult világban lehet, hogy nem is jut idő.
Női megélés: a feleség megélheti, hogy nem volt képes arra, hogy megtartson maga mellett egy férfit.
Férfi megélés: a férfiak, még ha nem is mondják ki, eljuthatnak oda, hogy ők is belássák, nem voltak képesek megtartani maguk mellett egy nőt.
A másik elvesztése eredményezheti azokat a szerepeket és működéseket, amiket az imént listáztam. Például: „Bosszút állok rajtad, mert elhagytál!” Persze ezek a dinamikák mindig rejtve maradnak! Illetve a gyermekként látott minták is meghatározóak lehetnek, amikből a váló felek megtanulhatták, hogyan kell konfliktust kezelni és a párunkkal bánni.
Hogyan lehet gördülékenyebb a válás?
Egy picikével több tudatosággal! Hogyha a felek minél több információval rendelkeznek a lehetőségeikről, megvan az esélyük arra, hogy kikerülik a zsákutcákat és eljutnak a folyamatot segítő szolgáltatásokhoz. Így a különválás kevesebb sérelemmel és kevesebb bosszankodással járhat.
Melyek ezek a szolgáltatások, és hogyan informálódj róluk a leggyorsabban?
Jó szívvel ajánlom a váláslabirintus online szerepjátékot, mely egy kétgyermekes házaspár külön költözésén, válási folyamatán vezeti végig a játékost anyai és apai szempontból. Azzal a céllal alkottuk meg a játékot a kollégáimmal együtt, hogy mankót adjunk a folyamatban érintett szülőknek, akik így tudatosabbak, felkészültebbek és felelősebbek lehetnek.
Az online játék sűrítménye a sokszor évekig elhúzódó, lelkileg megterhelő válási folyamatnak – és megmutatja, hogy milyen nehézségek, kérdések, dilemmák várhatóak; valamint azt, hogy kinek a segítségére lehet számítani ilyenkor. Fontos volt számunkra, hogy kirajzoljuk a folyamat alatt meghozott döntések következményeit is, ezért több bejárható utat alkottunk meg, melyek más-más események felé vezetik a játékost.
A játékban pontosan az a jó, hogy újra játszható! Az online térben a különböző elhatározások, lépések megtétele, az irányok meghatározása, elgondolása nem vonnak maguk után visszavonhatatlan mondatokat, amik olykor csak még inkább felizzítják a csillapodni látszó indulatokat.
Amennyiben válófélben vagy, bátorítalak, hogy kattints és próbáld ki a játékot. 🙂
A gyermek szemüvegén keresztül
A gyermekpszichológia meghatározása szerint van olyan gyermekkori életszakasz, amikor a szülők válása még nagyobb nehézséget jelent a gyermeknek, mint egyébként. Több elmélet is alátámasztja, hogy a serdülőkorban bekövetkezett válás nagy terhet ró a fiatal fejlődési folyamataira.
Sok szülő úgy gondolhatja, hogy kamasz gyermeke már elég nagy ahhoz, hogy megértse ezt a döntést és abban reménykednek, hogy könnyebben fogja majd venni a különválással járó folyamatot.
A helyzet azonban az, hogy a serdülő annyira el van foglalva, hogy nem jut energiája a szülei válásából fakadó megélései fel-, és megdolgozására. Mivel:
- Meg kell találnia önmagát (identitásválság),
- Le kell válnia a szüleiről,
- Túl kell élnie a testében és a testén végbemenő változásokat,
- És meg kell találnia a helyét a világban, a küldetését, hogy lássa, milyen irányba haladjon tovább a tanulmányaival.
Mindemellett a gyermekek egyik életszakaszban sem állnak készen arra, hogy meg tudjanak birkózni ezzel a helyzettel egyedül. Mindegyik kisgyermek azt szeretné, ha a szülei együtt maradnának. Azonban ezt nem ők határozzák meg. Azt viszont igen, hogyan óvják meg pici gyermekként kiszolgáltatott életüket azoktól a helyzetektől, amiket pszichésen még nem tudnak kezelni.
A válás hatására a gyermekek nem tudatosan olyan döntéseket hozhatnak, olyan „túlélési stratégiákat” alkothatnak, mellyel céljuk, hogy minél kevesebb sérüléssel ússzák meg az adott helyzetet. Válásnál például kialakulhat a lojalitás konfliktus, amikor választania kell a szülei között. Ennek hatására határozhat úgy, hogy inkább egyikőjükhöz sem akar tartozni, és bezárkózik.
A megalkotott „túlélési stratégiák” tartalmát és mélységét ugyanakkor meghatározza a szülők hozzáállása a különválás folyamatához. Az, hogy mit mondanak egymásnak a gyerkőc előtt és a gyerkőcnek, hogyan mondják és milyen érzelmi töltettel vannak jelen.
Készítettem egy 4 oldalas anyagot válásban érintett szülőknek, ami segítséget nyújthat feldolgozhatóbbá tenni a folyamatot a gyermekük számára.
Bejegyzés kelt: 2022.05.04.
Képek forrása:
váláslabirintus.hu és freepik.com
0 hozzászólás