A gyermeked kikerget a világból azzal, hogy semmibe veszi a mondandód? A cikkben 3 tippet is megismerhetsz, amivel elérheted, hogy figyeljen rád.
Igazán bosszantó, amikor a kamaszkorú gyermeked figyelmen kívül hagyja, amit mondasz neki. Pontosabban azokat meghallja, amik megegyeznek a szándékaival, például: „Rendben, itt aludhat a barátod.” vagy „Igen, elmehetsz ma este itthonról.”. Azt azonban már nem, amihez neki nincs kedve, vagy nem fűzi őt hozzá érdek, például: „Takarítsd ki a szobád!” vagy „Csináld meg a házidat!”.
Mi az oka ennek?
A viselkedés oka részben az életkori sajátosságok számlájára írható. A tizenévesek figyelme a külvilág felé irányul. Világuknak már nem a szülei a középpontja. Ez azonban nem jelenti azt, hogy joga van semmibe venni Titeket.
Minden embernek és egyben tininek is meg kell tanulnia, hogy odafigyeljen másokra. Még akkor is, amikor semmi kedve hozzá. A felnőtt élet is tartogat olyan pillanatokat, amiket meg kell tenni azért, hogy fenntartsuk a kapcsolatainkat, vagy azért, hogy eleget tegyünk a kötelezettségeinknek.
Hogyan tudod kezelni a problémát?
A tinik, ellentétben azzal, amit gondolnak, még nem felnőttek. Nem vallják be, de szükségük van némi útmutatásra ahhoz, hogy kibontakoztassák magukban a képességeiket. Az odafigyelés is egy képesség, és a Te gyermeked is rendelkezik vele.
Az alábbi javaslatokból megtudod, mit várhatsz a kamaszodtól, és azt is, hogy mit tudsz tenni azért, hogy odafigyeljen rád.
Kérj tőle időpontot
Senkinek sem túl kellemes érzés, amikor a beszélgető partnere teljesen mással foglalkozik, nem figyel oda a társára. Noha a tini gyermeked a saját belső és külső világával van elfoglalva, attól még elvárhatod tőle, hogy figyeljen rád.
Ennek legjobb módja, ha alkalmazod az időpontkérés módszerét, aminek részletes leírását ebben a cikkben találod.
Fontos, hogy ezt a módszert ne használd minden nap. Leginkább akkor érdemes bevetni, amikor valami fontos dolgot szeretnél megbeszélni vele.
Fogalmazd meg a problémát
Minden gyermeknek joga van megtudni, milyen hatást gyakorol másokra a viselkedése, hogy aztán lehetősége legyen változtatni. Emiatt tudasd vele, hogy számodra mitől lesz probléma a figyelmetlensége. Fogalmazd meg neki, hogy benned ez milyen érzéseket és gondolatokat okoz.
Például:
– nehéz vele beszélgetni, ha nem reagál,
– kapcsolatban szeretnél lenni vele,
– nem jó érzés megtapasztalni, hogy fejben kikapcsol, vagy lenémít téged.
Arra figyelj, hogy mindig a saját érzéseidről beszélj, ne kezd el vádolni őt!
Kérj tőle visszajelzést
Köss vele egyezséget és állapodjatok meg abban, hogy milyen módon ad neked visszajelzést, amivel egyértelművé teszi számodra, hogy figyelt rád.
Ez a visszajelzés lehet egy „Oké”, vagy egy „Rendben” válasz is, vagy egy bólintás, vagy a gondolataid rövid összefoglalása. A lényeg, hogy olyan megoldást találjatok, ami neki is és Neked is elfogadható.
Ha még több módszer érdekel, akkor a Viharmentes kamaszkor elnevezésű program hasznos lesz a számodra. A részleteket a linkre kattintva éred el:
Bejegyzés kelt: 2024.03.21.
Képek forrása:
canva.com
0 hozzászólás