Van, hogy sehogysem tudsz beszélgetni a gyermekeddel, mert bezárkózik, elvonul, esetleg nem hallgat meg. Ha ez számodra is probléma, akkor jó helyen jársz. A cikkben ennek megoldásához találsz egy módszert. ⏳
A serdülő fiatalok egyre nagyobb szabadságra vágynak, és szeretnék érezni, hogy van magánéletük. Az időpontkérés módszerével egyértelművé tudod tenni számára, hogy:
- önálló személyiségnek tartod,
- tiszteled az időbeosztását,
- figyelembe veszed a személyes programjait,
- és szándékodban áll teret és egészséges mértékű távolságot biztosítani számára.
Az időpontkéréshez fűzhető szemlélet lényege, hogy a szülők a gyermekükkel, de nem hozzátapadva élik meg a családi életet. Azaz mindegy, hogy hány éves a gyermek, hagynak neki személyes teret, intim zónát.
A módszer röviden
Amikor egy számodra fontos dologról szeretnél beszélgetni a gyermekeddel – ami valójában őt is érinti, rá is tartozik, – megkérdezed tőle, mikor tudsz vele erről beszélgetni.
Példák
Anya: Olga, Kincsem, meg tudjuk most beszélni, hogy mikor tudsz majd vigyázni az öcsédre nyáron?
Gyermek: Nem, most még be kell fejeznem egy házit.
Anya: Hogy látod, mikor érsz rá? Mikor tudunk erről beszélni?
Gyermek: Holnap délután, ahogy hazajövök a suliból, lesz időm.
Anya: Jól van, akkor számítok rá, hogy holnap suli után ráérsz.
Apa: Kisfiam, tudunk most beszélgetni a házimunkák elosztásáról?
Gyermek: Csak egy perc, és megyek!
Apa: Rendben, a konyhában várlak.
Amikor időpontot kérsz a gyerekedtől, egyértelműbbé teszed, hogy fontos számodra a magánélete. Tapinthatóbbá válik számára a személye iránt tanúsított tiszteleted. Az így elkezdett megbeszélés alapból más érzelmi hangulattal indul, emiatt nagyobb eséllyel fog együttműködni a téma megbeszélésekor.
Hány éves kortól alkalmazható?
A gyermekek már egész zsenge koruktól nyitottak erre a módszerre, ezért már egy nagycsoportos korú óvodásnál is lehet alkalmazni. Például amikor arról szeretnél vele beszélgetni, hogy milyen foglalkozások érdeklik, és melyik fér bele a családi kasszába. Az viszont tény, hogy a kamasz korosztálynak van a leginkább szükségre az ehhez hasonló közeledésekre.
Erre fontos odafigyelni:
A gyermeki határ elfogadása
A kamaszkorú gyermekek hamarabb szabnak határokat, mint egy nagycsoportos korú óvodás. Mivel időpontot kérsz a gyermekedtől, ezért ne arra számíts, hogy abban a pillanatban rá fog érni. Legyen elfogadható számodra az általa megadott időpont. Amennyiben nem alkalmas az, amit javasolt, egyeztessetek, kinek, mikor lenne jó.
Adj neki időt
Amikor sor került a megbeszélésre és úgy látod, hogy a gyerkőc nem tud dönteni, vagy sokat variál, vedd le a vállairól az azonnali döntés súlyát, és adj neki időt.
Például:
- „Úgy látom, nehéz most választanod. Aludj rá egyet, majd holnap visszatérünk rá. Rendben van?”
- „Úgy tűnik, hogy sok mindent mérlegelsz. Tudod mit? Aludj rá néhányat, aztán tudasd velem, hogyan döntöttél.”
Figyeld a reakcióit
Előfordulhat az is, hogy a gyermek nem mondja, de a non-verbális gesztusaival azt mutatja, hogy túl messzire mentél, és beléptél az intim szférájába. Ebben az esetben ne erőltesd tovább a témát! Álljatok meg és mond azt neki, hogy majd máskor folytatjátok a beszélgetést. Vagyis ismét adj neki időt.
Bejegyzés kelt: 2023.07.15.
Képek forrása:
canva.com
0 hozzászólás