A mai cikk egy igen komoly témáról szól. Talán nem is gondoltad volna, hogy ennek a reakciónak milyen szintjei vannak, és milyen hatást gyakorol a másik félre…
Olyan sokféle elutasítás létezik a világon! Mi most a párkapcsolaton belüliekre fókuszálunk. A teljesség igénye nélkül felsorolok közülük párat.
Visszautasíthatjuk:
- a másik közeledését,
- a másik szexuális közeledését,
- a másik törődését,
- a kommunikációs stílusát,
- vagy a bántó magatartását.
Most nem ezekről fogok beszélni Neked, Nektek. Egy olyan fajta elutasításról rántom le a leplet, amit sokan nem is tudatosítanak magukban. Ez persze nem baj, hiszen nem kell, hogy mindenki pszichológus legyen. Mégis, mikor abban részesülnek, kellemetlen érzés fogja el őket. Lássunk rá egy példát.
A helyzet leírása
Nadiellék nem olyan rég cserélték ki a garázsajtót. Épp készülnek valahová. Nadiell kiállt a garázsból, csukja be az ajtót és közben azt mondja:
Férfi: Gagyi garázsajtó!
Nő: Ne mond már! Több százezres ajtóról beszélsz!
Ha szakmai szemmel nézném és elemezném, akkor azt mondanám, hogy itt egy rejtett tranzakció bújt el, hiszen mind a ketten más-más én-állapotból kommunikálnak egymással, ami tankönyvszerű játszmázást eredményez.
Csak ebből nem lesz egyértelmű, mire akarok rávilágítani, úgyhogy máris mondom, mitől lesz ez elutasítás, és mi miatt okoz kellemetlen érzést.
Az esetben szereplő Nadiell és Anabell nem beszéltek egy nyelvet. Nadiell valójában azt szerette volna kifejezni, hogy valami gondja van a garázsajtóval. Anabell pedig azt, hogy rosszul esik neki a férfi véleménye, mivel igen borsos árú beruházásról volt szó.
Ennek az egésznek elutasítás lett a vége: a nő elutasította és nem hallotta meg a férfi panaszát.
Nézzünk egy másik példát
Nő: Fú, de hideg van odakint! Lefagy a lábam. Felveszem a vastag csizmám!
Férfi: Te miről beszélsz? Plusz 8 fok van odakint!
Ez a párbeszéd nagy eséllyel torkollik nézeteltérésébe. A nő kifejezte a problémáját és vállalta a felelősséget, hogy megoldja a dolgot, azaz nem a párjától várta a megoldást.
Mind a két esetben elutasították a másik problémáját, nem fogadták el az érzéseit, aminek hatására a következő reakciók alakulhatnak ki a személyben:
- Dühös lesz, és védekezésképp támadni fog.
- Bűntudata lesz, ami miatt akár túlalkalmazkodik és megváltoztatja a véleményét.
- Ha a sokadik alkalom, akkor akár úgy is dönthet, hogy bezár, magába fordul, és nem beszél, vagy megszűri, melyik gondolatait osztja meg a párjával.
- Vagy akár dönthet úgy, hogy felvesz stratégiának egy elhárító mechanizmust és védekezésképp poént csinál a dologból.
Megéri? Nem!
Az elfogadás mindig… Hangsúlyozom MINDIG kifizetődőbb! Netán nem egyértelmű számodra, mit is jelent az elfogadás? Máris összefoglalom a lényegét.
A szülőcsoporton Thomas Gordon gondolatait szoktam megosztani a résztvevőkkel. Szerinte:
Az elfogadás olyan, mint a termékeny talaj, amely lehetővé teszi, hogy a kis mag olyan gyönyörű virággá fejlődjön, amilyenné belső lehetőségei csak engedik.
Nincs ez másképp a párkapcsolatban sem. Az elfogadó reakció inkább befogadó, mint elutasító magatartás. Ha képesek vagyunk elfogadni a párunk gondolatait leértékelés, számonkérés vagy megkérdőjelezés helyett, azzal biztosítjuk magunknak az érzelmi nyugalmat. Sőt, nem csak magunknak, hanem a párunknak is, aki ezáltal ragyoghat mellettünk, ha akar.
Mivel tudom, hogy az elfogadás kifejezése és egyértelművé tétele sokunknak nem megy olyan könnyen, ezért számíthatsz tőlem egy olyan bejegyzésre is, amiben megismerheted ennek a hogyanját.
2023.november 19-én létrehoztam egy youtube csatornát: Házisárkány Stop, ahol ezt a cikket is megtalálod. Itt 👇 van a videója. 🙂
Bejegyzés kelt: 2024.03.02.
Képek forrása:
canva.com és saját szerkesztés
0 hozzászólás